Zagrają podczas ,,Kostrinelli”

2010-07-02  - 2010-07-12

Cały dzień

Przedstawiamy wszystkich wykonawców tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ,,Kostrinella”.
Zachęcamy Państwa w ten sposób do przyjścia na koncerty, bo choć teoretycznie nie jest to muzyka ,,łatwa”, na pewno jest przyjemna, szczególnie gdy słuchamy jej ,,na żywo”.
W tym roku zaprosiliśmy dla Państwa znakomitych artystów, grających bardzo różnorodną muzykę.
Będzie dużo muzyki Fryderyka Chopina, klasyka na najwyższym poziomie wykonawczym, będzie znakomita muzyka elektroniczna (muzyk legendarnej grupy Tangerine Dream),
świetny polsko – ukraiński folk i zjawiskowa artystka z Danii ,,Mademoiselle Karen”.
Na finał, po raz pierwszy w Kostrzynie,  będziemy mieli okazję wysłuchać jednego z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina.


Wszystkie koncerty są darmowe dla widzów !

Dla tych, którzy będą na większości koncertów przygotowliśmy niespodzianki !

 

Recital Chopinowski – piątek 2 lipca godz. 18.00 – ECS ,,Kręgielnia”
Agata GładysiakUkończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu.
Koncertowała m.in. we Włoszech, USA, Szwajcarii, Holandii, Niemczech i Francji.
Zdobyła pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych w Rzymie, Koszycach i Szafarni.
Jest uczestniczką tegorocznego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


MACIEJ FORTUNA & STEFAN WEEKE PROJECT
sobota 3 lipca godz. 20.00 – KCK ul. Sikorskiego 34

Maciej Fortuna – tp, flh, electonics, perc;
Stefan Weeke – acc bass guitar, electronics.


Duet powstał w 2009 roku w Berlinie i jest wynikiem spotkania potkanie polskiego trębacza, Macieja Fortuny i niemieckiego basisty Stefana Weeke przy okazji koncertów w berlińskim A-Trane.
Rozmowy o muzyce, życiu i komponowaniu zaowocowały w czerwcu 2009 sesją nagraniową w Polsce, po której bardzo szybko nastąpiło zaproszenie na Reykjavik Jazz Festival 2009 oraz premiera debiutanckiej płyty właśnie na Islandii.
Gatunkowo duet oscyluje pomiędzy jazzem, muzyką improwizowaną, elektroniczną, muzyką filmową i world.
Maciej Fortuna i Stefan Weeke są autorami wszystkich kompozycji, dlatego jest to najbardziej osobisty projekt dla każdego z nich.
Minimalizm brzmienia dwóch instrumentów (trąbka lub fluegelhorn i akustyczna gitara basowa) i przejrzystych kompozycji, opartych na jazzowej improwizacji są tu złagodzone umiejętnym dobraniem elektronicznych efektów.
Dzięki temu muzyka zyskuje ciekawą przestrzenność i specyficzne brzmienie.


Koncert Chóralny – środa 7 lipca godz. 18.00 – ECS ,,Kręgielnia” 

Männerchors Eintracht 1892 e. V.
Chór męski Eintracht 1892 założony został w roku 1892 jako zespół śpiewaczy w Mahlsdorf. Od chwili powstania działa z krótkimi przerwami po obu wojnach światowych w swoim regionie.

Chór jest typowym chórem a-capella, jest zespołem wokalnym z czterema głosami: tenor 1, tenor 2, bas 1, bas 2. Od 1996 r. w chórze działa ok. 25 śpiewaków pod dyrekcją Johannesa Lucchesi, nauczyciela muzyki w Gimnazjum im. Georga-Friedricha-Händla.

Repertuar chóru jest wieloraki. Oprócz niemieckiej i europejskiej pieśni ludowej obejmuje dzieła przeznaczone dla chórów męskich autorstwa Schuberta, Silchera, Mozarta, Beethovena, Brahmsa, Brucknera, Mendelssohna, Bartholdiego, Dvoraka oraz kompozytorów współczesnych.

W 1997 r. chór otrzymał od Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec oznaczenie za zasługi w zakresie pielęgnowania muzyki chóralnej i niemieckiej muzyki ludowej podczas wieloletniej działalności.



Chór ,,Univers”
  Powstał w 2000 roku przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kostrzynie nad Odrą, obecnie działa w Kostrzyńskim Centrum Kultury. Cyklicznie uczestniczy w gorzowskich Przeglądach Pieśni Kresowej ,,Kresoviana” i innych festiwalach, reprezentując miasto Kostrzyn nad Odrą.
W repertuarze chóru dominują pieśni kompozytorów klasycznych oraz patriotyczne.
Obecnie śpiewa 18 chórzystów, a dyrygentem chóru jest Aleksandra Piśko.

KWARTET CATORI – sobota 10 lipca godz. 18.00 – dziedziniec KCK ul. Sikorskiego 34

Kwartet Catori składa się z pierwszych głosów Brandenburskiej Orkiestry Państwowej, największego zespołu symfonicznego Brandenburgii. Kwartet występuje w tym składzie od trzech lat. Cała czwórka muzyków może wykazać się wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie muzyki kameralnej. Ich repertuar obejmuje szerokie spektrum muzyczne – od muzyki klasycznej po współczesną.
Kwartet Catori Brandenburskiej Orkiestry Państwowej wystąpi w następującym składzie:
Klaudyna Schulze- Broniewska, pierwsze skrzypce (koncertmistrzyni koordynująca)
Stefan Hunger, drugie skrzypce (zastępca koncertmistrza)
Claudia Georgi, Viola (altówka solo)
Thomas Georgi, Violoncello (wiolonczela solo)
Program koncertu: 
Joseph Haydn: kwartet Op. 64, Nr.5 “Skowronek”
Antonin Dvorak: 3 utwory z “Cyprysy” , B152
Przerwa
Karol Szymanowski: 1 kwartet smyczkowy C-Dur ;
Astor Piazzolla: “Tango Ballett”

PICTURE PALACE MUSIC- sobota 10 lipca godz. 20.00 – dziedziniec KCK ul. Sikorskiego 34
Thorsten “Q” Quaeschning (klawiszowiec zespołu Tangerine Dream) jest głową i założycielem Picture Palace music. Fascynacja muzyczna oraz wielorakość interpretacji live w wykonaniu Picture Palace music, oscylującej między nastrojowymi chwilami wyciszenia oraz zapierającymi dech w piersiach wybuchami jedynych w swoim rodzaju krajobrazów dźwięku i ciszy, ma swoje źródło w artystycznym punkcie wyjścia zespołu.
Dla założonego w 2003 r. Picture Palace music od samego początku centralnym punktem ich muzycznej twórczości było ponowne udźwiękowienie filmów (w szczególności znanych filmów niemych lat dwudziestych) przy użyciu wszelkich dostępnych nam obecnie możliwości dźwiękowych i prezentacja nigdy wcześniej niepraktykowanych koncertów z filmami niemymi w tle.
Ta pierwotnie inspirowana filmami muzyka prezentowana w formie skoncentrowanej w wersji live zawiera nadal nastroje i emocje filmów leżących u jej podstaw i nadal obecna jest w niej niesamowita aura morderczego dr Caligari, jak i ciemne żądze chorego z miłości Nosferatu, apokaliptyczny schyłek monumentalnej i nieludzkiej megalomanii w filmie Fritza Langa „Metropolis” czy walka diabła o duszę biednego Fausta. Wszystko to jest wkomponowane w muzykę Picture Palace music i podlega wyładowaniu podczas koncertów na żywo zarówno w postaci uczuciowych, wywołujących gęsią skórkę pasaży jak i w rozległych melodiach potężnych gitarowych krajobrazów krainy dźwięku. Jest to jedyna w swoim rodzaju kombinacja klasyfikowana przez samych muzyków jako „electronic post rock“.

ČAČI VORBA – niedziela 11 lipca godz. 18.00 – dziedziniec KCK ul. Sikorskiego 34

Ta istniejąca od 2004 r. polsko-ukraińska grupa specjalizuje się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Zespół serwuje słuchaczom akustyczną fuzję muzyki etnicznej, jazzu, nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej oraz innych gatunków wykonywaną na tradycyjnych, często egzotycznie brzmiących instrumentach, takich jak węgierska bracsa, tureckie kemence, greckie bouzouki, rumuńska cobza, bliskowschodnie darabuka oraz dombek. Poprzez zaskakujące połączenia w stylu “bałkańskiego twista”, “rumuńskiego rock’n’rolla”, “romskiego swinga” zespół wprowadza zwariowaną atmosferę bałkańskiego wesela.
Muzycy ČAČI VORBA, wzorując się na dawnych “cygańskich mistrzach”, zręcznie przemycają motywy z odległych sobie kultur muzycznych. Nastrojowa ballada Romów karpackich przeplata się z azerską nutą i francuskim musette, mityczna opowieść o “karpackim Herkulesie” brzmi, jakby rumuński cioban zasłuchał się jakimś dziwnym sposobem w cool jazzie, zaś orientalne brzmienia z przedmieść Bukaresztu w podejrzany sposób kojarzą się z salsą. W myśl zasady “muzyka nie zna granic” ČAČI VORBA przemierza muzycznie Stary Kontynent wzdłuż i wszerz, układając jego dźwiękową mozaikę od nowa, po swojemu.
Maria Natanson – śpiew, skrzypce, kemence, bracsa
Paweł Sójka – akordeon, śpiew
Piotr Majczyna – gitara, mandola, bouzouki, cobza, śpiew
Robert Brzozowski – kontrabas, śpiew
Lubomyr Iszczuk – darabuka, dombek, tapan, bouzouki, drumla, śpiew

,,MADEMOISELLE KAREN”- niedziela 11 lipca godz. 21.00 – dziedziniec KCK ul. Sikorskiego 34 
Mademoiselle Karen to mieszanka wybuchowa jazzu, folku i piosenki francuskiej. Klimat inteligentnego, post – modernistycznego kabaretu, połączony z zabawą muzycznymi konwencjami. Czysty, mocny głos Karen zapada w pamięć, a jej pomysłowe, ironiczne teksty opowiadają z przymrużeniem oka o miłości i codziennym życiu.
Karen Duelund Mortensen to duńska multiinstrumentalistka i wokalistka, znana w Polsce ze współpracy z Czesławem Mozilem w projektach Czesław Śpiewa i Tesco Value. Absolwentka Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Otwarta i odważna wokalistka, śpiewająca po francusku, duńsku, polsku i angielsku. Karen uwielbia podróże, jazdę Vespą oraz Creme Brulee. Idea, którą chce przekazać jest prosta: życie jest dziwne, ale piękne.
Występują:
Mademoiselle Karen: wokal, saksofon
Monsieur Bennebox: akordeon, pianino
Mr Hans ‘Find’ Moller: kontrabas, gitara
Mr Troels ‘Trimme’ Drasbeck: perkusja
Mr Jestem Jacob: tuba tenorowa, omnichor
KONCERT CHOPINOWSKI
HUBERT SALWAROWSKI I LUBUSKA ORKIESTRA KAMERALNA pod dyrekcją Krzysztofa Świtalskiego

poniedziałek 12 lipca godz. 19.00 – dziedziniec ECS ,,Kręgielnia” ul. Fabryczna 5

– w programie koncert e-mol op. 11 Fryderyka Chopina i inne kompozycje na orkiestrę i fortepian

Hubert Salwarowski

Należy do grona najwybitniejszych pianistów polskich młodego pokolenia. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2002 w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach pianistycznych w Dusznikach – Zdroju (T. Szebanowa), Accademii Musicale Chigiana w Sienie – Włochy (P. Badura-Skoda, M. Campanella, oraz J. Achucarro), Buckow i Puigcerdzie (O. Yablonskaya). Jest absolwentem The Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie będąc stypendystą szkoły studiował 2 lata w klasie mistrzowskiej prof. Oxany Yablonskiej (studia podyplomowe) i otrzymał dyplom w maju 2004r.

Krzysztof Świtalski

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studia ukończył w trybie indywidualnym w 1996r., mając zaledwie 22 lata. W 1997 roku został przyjęty do pracy w Filharmonii Zielonogórskiej jako skrzypek tutti. Równolegle podjął pracę jako pedagog w szkołach muzycznych w Żaganiu i w Zielonej Górze. Po trzech latach pracy otrzymał najważniejsze stanowisko wśród muzyków orkiestry – funkcję Koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej. W 2003 roku ukończył Podyplomowe Studia Mistrzowskie w Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem najlepszego nauczyciela gry na skrzypcach w Polsce – prof. Marcina Baranowskiego. Od kilku lat bardzo interesuje się dyrygenturą. Przy współpracy z Radiem Zachód założył własną orkiestrę pod nazwą “Orkiestra Kameralna Radia Zachód”, której jest Dyrygentem i Kierownikiem Artystycznym.




 

Europenian flag