Strefa Dobrej Muzyki – DROGA KRZYŻOWA – 2008-03-07

2008-03-07 

Cały dzień

STREFA DOBREJ MUZYKI

Droga krzyżowa – Muzyczne Obrazy i Impresje
7 marca – godz. 19.00 – Kościół przy ul. Wyszyńskiego

Droga Krzyżowa – Muzyczne Obrazy i impresje – to misterium muzyczno-poetyckie. Jego oryginalność polega na specjalnie skomponowanej przez Cezarego Chmiela (muzyczne obrazy – muzyka między tekstami) i Marka Stryszowskiego (impresje – muzyka towarzysząca recytacji tekstu) współcześnie brzmiącej muzyce, inspirowanej filozoficznym tekstem nieżyjącego już ks. Jana Twardowskiego.

Image

Te elementy tworzą niepowtarzalny klimat, a samo dzieło jest na pewno współczesnym wydarzeniem kulturalnym.

Pomysł stworzenia misterium wyszedł od Marka Stryszowskiego jednak realizacja (odkrycie wspaniałych tekstów ks. Twardowskiego oraz długie godziny tworzenia, nagrywania, obróbki w studio Leszka Łuszcza) należała już do Cezarego Chmiela. Projekt został zarejestrowany na CD i wydany w 2001 roku przez Gminę Wieliczka. Oficjalna premiera miała miejsce w podziemnej kaplicy św. Kingi, w Wielki Piątek, w dniu 13 kwietnia 2001 roku.

Image

W pierwszym wydaniu płyty teksty ks. Twardowskiego recytował J. Jankowski. Dotychczas, zarówno przed premierą płytową, jak i po niej, misterium mogli obejrzeć mieszkańcy wielu miast w Polski i poza jej granicami. Koncerty zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mediów i dostarczały niezapomnianych wzruszeń rzeszom słuchaczy. Drugie wydanie płyty ukazało się w marcu 2007 roku. Zostało ono wzbogacone muzycznie i interpretacyjnie. Poezję ks. Twardowskiego recytuje wybitny aktor Jan Nowicki.

Image

Droga Krzyżowa – muzyczne impresje i obrazy prezentowana była podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w czerwcu 2001 roku. Grupa wyjechała tam na specjalne zaproszenie organizatorów pielgrzymki i Instytutu Polskiego w Kijowie. Londyńska premiera odbyła się w dniu 4 kwietnia 2006 roku w jednym z londyńskich kościołów w Balham dzięki współpracy z Polskim Instytutem Kultury w Londynie. Misterium wykonuje grupa muzyków występująca pod nazwą De Profundis.

Image

Wykonawcy misterium:
Cezary Chmiel – instrumenty klawiszowe;
Marek Stryszowski – śpiew, saksofony, recytacje;
Tomasz Kudyk – trąbka;
Tomasz Grochot – perkusja lub Jan Pilch – instrumenty perkusyjne.
Jan Nowicki – recytacje

Europenian flag